1717 odsłon strony


Od Organizatorów

5-lat UTW.


Spraw, a by każdy dzień miał szansę stać się

najpiękniejszym dniem twojego życia”

M.Twain


Pięć lat temu w październiku 2012 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, powołanym przez Fundację Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. Pięciolecie to skromny Jubileusz ale dla nas bardzo ważny.

Pierwszy UTW powstał w 1973 roku we Francji założony przez prof. Pierre'a Vellas'a. Polska była trzecim krajem na świecie w którym rozwinął się ruch UTW. W 1975 roku powstał pierwszy UTW w Polsce zorganizowany przez prof. Halinę Szwarc w Warszawie pod nazwą Studium Trzeciego Wieku. Zainteresowano się wówczas problemami ludzi, którzy kończą swoja aktywność zawodową a tym samym zmienia się ich aktywność intelektualna i fizyczna. Liczne wyniki badań wskazują, że taka sytuacja ma destrukcyjny wpływ na ich zdrowie fizyczne i umysłowe. Ponadto, we współczesnym świecie zmiany zachodzą z taką szybkością, że osoby starsze czują się często sfrustrowane, a nawet „wyobcowane”.

Należało się zastanowić czy można coś zrobić dla ludzi mieszkających w naszej części miasta . Teofilów to duża dzielnica w zachodniej części Łodzi z ogromną liczbą mieszkańców. Tak więc celem utworzenia Uniwersytetu była poprawa jakości życia ludzi starszych bez względu na wykształcenie i zawód, ich aktywizacja społeczna, rozwój intelektualny, zachowanie dobrej sprawności fizycznej, możliwość realizacji osobistych zainteresowań oraz  integracja pokoleń.

W 2012 roku Zarząd Fundacji powołał dyrekcję Uniwersytetu w osobach mgr Czesławy Dresler jako dyrektora i mgr inż. Teresy Rymarz jako zastępcy dyrektora. Pracę dyrekcji wspiera sekretariat – około 20 osób. Od początku wspierał nas także ks. prałat Tadeusz Bednarek, dyrektor szkół a zarazem proboszcz parafii, który umożliwił nam korzystanie z pomieszczeń szkolnych i parafialnych.

Decyzje te zostały podtrzymane przez obecnego proboszcza ks. dr Marka Plutę i dyrektora Gimnazjum i Liceum ks. mgr Tomasza Wojciechowskiego.

Wysokiego poziomu zajęć nie moglibyśmy zapewnić naszym słuchaczom bez Rady Programowej pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Pawlikowskiego. Członkami Rady są znakomici naukowcy łódzkich uczelni. Należy dodać, że zarówno Dyrekcja jak i członkowie Rady Programowej, Zarząd Fundacji oraz Sekretariat  a także większość wykładowców nie pobierają wynagrodzenia z racji działalności w ramach  UTW Teofilów.

Nasi słuchacze mogą uczestniczyć zarówno w wykładach  o różnorodnej tematyce jak i w zajęciach fakultatywnych z języka angielskiego, informatyki, historii, gimnastyki, pływania, nordic walking orazw  zajęciach  artystycznych.

Dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się wycieczki. Zwiedziliśmy dzięki temu bardzo wiele ciekawych miejsc w Łodzi, okolicy i całej Polsce. Byliśmy w Rogowie, Przedborzu, Łęczycy, Gnieźnie, Wrocławiu, Kórniku, Kazimierzu, Sandomierzu, Nałęczowie,  Lublinie, Zamościu oraz na Roztoczu. Dla wielu osób były to pierwsze wyjazdy do tych miastach. Wspólne podróże pozwalają nam nie tylko poznać nowe miejsca, ale również sprzyjają integracji i wzajemnemu poznaniu się.

Naszą działalność wspierają także fundusze z Wydziału Sportu i Kultury Fizycznej UMŁ i z Wydziału Zdrowia  UMŁ, a także z MOPS-u. Każdy rodzaj pomocy finansowej pozwała większej grupie słuchaczy korzystać z naszych propozycji.

Aby lepiej poznawać problemy oraz potrzeby seniorów, przeprowadzamy okresowe miniankiety oraz bierzemy udział w różnych konferencjach  i seminariach a także corocznych  Łódzkich Senioraliach. Chcemy, aby każdy z nas mógł się rozwijać i realizować swoje pasje. Nasz Uniwersytet stwarza duże możliwości poznawcze wszystkim, którzy są gotowi na nowe wyzwania. Umożliwia ponadto dzielenie się z innymi wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Kto, jeśli nie my- rodzice i dziadkowie, będzie przekazywał swoim bliskim to co najlepsze w naszym życiu- nasze tradycje rodzinne, religijne i patriotyczne.

Nie ma także żadnego uzasadnionego powodu, dla którego ludzie mieliby się zamykać na nowe spojrzenie na życie i nie próbować porozumiewać się z młodym pokoleniem. Starajmy się rozwijać by młodzi nie mogli nas zaskoczyć ani działaniem smartfona ani pokemonami.

Uniwersytet Trzeciego Wieku na Teofilowie od początku współpracuje z nauczycielami i młodzieżą szkolną. My proponujemy im nasze zajęcia, oni zaś pomagają nam w uroczystościach i zapraszają nas na swoje występy i przedstawienia.

Dziękujemy wszystkim słuchaczom za wspólne uczestniczenie w naszych zadaniach i zajęciach, w szczególności tym, którzy nie szczędząc swych sił i czasu biorą aktywny udział w ich organizowaniu jako członkowie Sekretariatu oraz ”szefowie” grup zajęć fakultatywnych.

Drodzy Państwo, uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu jest lekarstwem  na wiele dolegliwości. Zdaniem uczonych „samotność bywa równie dotkliwa jak głód lub pragnienie”. Brak kontaktu z innymi wiąże się  z obniżeniem odporności, większym zmęczeniem, kłopotami ze snem a nawet depresją. Aby dobrze żyć, potrzebujemy więzi z ludźmi. Bliskie kontakty z innymi to dla nas zdrowie. Ktoś kiedyś powiedział  „najlepszym lekarstwem dla człowieka jest  drugi człowiek”.


Zapraszamy zatem wszystkich chętnych na nasz Uniwersytet. Przyjdźcie do nas wraz z przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami a z pewnością nie będziecie się nudzić. Pomóżmy innym cieszyć się tym co nam sprawia radość.

m61.jpg

Gościmy na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj4
mod_vvisit_counterłącznie odwiedzin21799

Aktualnie: gości 3, 
botów 1 połączonych
Your IP: 3.92.28.84
Today: Lip 17, 2019